неделя, 31 декември 2023 г.

Най-смахнатият механизъм!

(Органична химия за напреднали...)
 
Тази реакция – лабораторно получаване на Солта на Меервайн – съм я правил многократно още през 1974 г. в лабораторията на Университета в Щутгарт, Институт по органична химия, биохимия и изотопни изследвания, в групата на прочутия немски химик, проф. Хелмут Бредерек (Hellmut Bredereck). Беше рутинна лабораторна процедура, която дори се даваше в студентските упражнения – за да се учат начинаещите химици да работят с безводни разтворители при предотвратен достъп на атмосферната влага.

 
Hellmut Bredereck (1904-1981)

Още тогава (бях само на 31) ми направи силно впечатление нео­бичайното О-алкилиране в една реакция, в която няма ти­пично алкилиращо средство. Откритата от Меервайн ре­акция се свеждаше до следното: епихлорхидрин взаимо­действа с борен флуорид етерат (BF3.Et2O) в среда от без­воден етер без достъп на влага, при което скоро пада обе­миста безцветна утайка от солта триетилоксониев тет­рафлуороборат [Et3O][BF4] сол на Меервайн. Разбира се поинте­ресувах се от механизма на това необикновено ал­килиране и го намерих в една от книгите в лабораторията.

Неотдавна отново се сетих за тази реакция, но напразно се мъчих да възпроизведа механизма ѝ, който още тогава, през 1974-та, ми се стори доста „смахнат“. В лите­ратурата през Интернет не успях да го намеря, имаше няколко различни абсолютно неприем­ливи, направо погрешни схеми и превръщания, а често пишеше „механиз­мът на тази реакция не е достатъчно добре изучен“. Дори използвах модерния на­последък „изкуствен интелект“, но и това не ми помогна. И така, преди два месеца се обърнах за „помощ от приятел“ в Германия и разбира се получих reasonable ex­planation така, както го бях виждал по-рано. 

Ето обещаният линк към този механизъм със съответния обяс­нителен текст:

https://ochemist.losttribesource.org/orgchem/pdf/meerwein_salze.pdf

Ханс Меервайн (1879-1965) е огромен германски химик. С неговото име са свързани редукцията по Меервайн-Пондорф-Верлей, прегрупировката на Вагнер-Меервайн, солта на Меервайн, арилиране по Меервайн и др. За него може да се прочете повече в Уикипедията:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Meerwein

 

Иво Иванов 2024

Няма коментари:

Публикуване на коментар